hirdetés

Fizess elő
a magazinra!
Alkoss
velünk!

OTTHON DEKOR DIY CSALÁD ÚJRAHASZNOSÍTÁS EGÉSZSÉG GASZTRO AMIGURUMI INSPIRÁCIÓ ALKOTÓINK

DIY táska Herczku Ágnessel

Az ismert népdalénekesnőt hívtuk el a Praktika műhelyébe, hogy alkosson velünk egy szép tavaszi táskát, aki a varrás közben szívesen mesélt arról, mennyire fontosnak tartja a kézművességet és a hagyományőrzést is.

 

A fehér műbőr szabj 100X30 cm-es darabot. A rövidebb oldalaiból hajts vissza másfél cm-t úgy, hogy a fonákoldalak találkozzanak, és csipeszekkel rögzítsd, majd varrd végig varrógéppel. A nyúlformát rajzold fel, a sárga műbőr fonákoldalára a sablon segítségével, ceruzával, és vágd ki.  Tegyél, a nyúlforma fonákoldalára néhány helyre kétoldalas ragasztószalagot.

Hajtsd félbe a fehér műbőrt, és a hajtásvonaltól felfelé mérj 20 cm-t. Ebben a vonalban legyen a nyuszi fülének a hegye.  Húzd le a védőfóliát a mintára tett ragasztószalagról, és tapaszd fel, a nyulat a táskára. Sárga hímző cérnával, fércelő öltésekkel, varrd fel a nyuszit a táska elejének alsó részére.  A sárga műbőrből szabj két darab 7X7 cm-es darabot.  Hajtsd félbe mindkettőt, színt színre fektetve és varrd végig hosszában 1 cm-re az anyagszéltől.  Fordítsd ki, és hajtsd mindkettőt félbe, és fogj közéjük egy D szemet. 

A táska hátoldalának felső szélétől mérj le 15 cm-t mindkét oldalon, és ide rögzítsd a színoldalra a táska belseje felé fordított d szemmel a füleket és rögzíts csipesszel az anyagszélhez.  Hajtsd rá a táska elejét, színt színre fordítva, igazítsd a felső széleket egymáshoz, majd csipeszekkel rögzítsd végig az oldalakat, és is varrd végig.  A táska sarkát fordítsd úgy, hogy az oldala varrásvonala a táska aljára feküdjön, és 5 cm- re varrd le mindkettőt G, ettől egy kis teste lesz a táskádnak. Fordítsd színére. Szabj le a fehér műbőrből egy 5 cm széles darabot, és hosszában hajtsd félbe úgy, hogy a fonákoldalak találkozzanak. A szélek fedjenek át egymáson, egy kb. fél cm-es részen középen.  A középvonalat varrd végig, és kész is a pánt. Már csak, be kell fűznöd az oldalsó D szemekbe a végeket és duplán visszahajtva letűzni az anyagot.

Nem mindennapi darab a blúz, amit viselsz. Családi örökség? Bizony az. A dédnagymamám készítette, aki megszégyenítő tehetséggel tudott varrni, hímezni. De a nagymamám és édesanyám és hihetetlenül ügyesen varrt, úgyhogy azt mondhatom, hogy ez egyfajta hagyomány a mi családunkban.

Manapság mit jelent neked a kézműveskedés, mire tudsz, szoktál időt szakítani? Nem is csoda talán, hogy én is imádok varrni. Régebben sokszor készítettem magamnak nyári ruhákat is, de mostanában már inkább az otthonom szépítésére áldozom a szabad órákat. Minden évben varrok néhány új díszpárna huzatot, nemrégiben pedig egy komplett ágyneműhuzat garnitúrát készítettem a nem szabványméretű paplanunkra, párnáinkra. Összességében sokkal jobban szeretek használati tárgyakat készíteni, mint dísztárgyakat.

Mit ad neked a kézműveskedés, a kreatív alkotói folyamat? Elsősorban talán büszkeséget és kitartást. Ha történetesen viselni is tudjuk utána az elkészült munkát - mint ezt a táskát - akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem jön velünk szembe az utcán, és talán valami titkos magabiztossággal is felvértez.

Mint népművész, mit gondolsz, hogyan gondoskodhatnánk a népi kultúránk továbbéléséről? A hagyományőrzésnél a legfontosabb szerepe az oktatásnak, és azon belül is szerintem a tanárnak lenne. Nem maga a néptánc, a népdalok vagy a népi technikák szépsége fog egy kisgyereket elbűvölni, hanem az a személy, aki átadja a tapasztatait, aki valóban meg tudja szeretettni a gyerekekkel ezeket a hagyományokat. Az évek múlásával sok előremutató lépést látok, hiszen egyre több program, lehetőség van hagyományőrzésre, régi mesterségek újrafelfedezésére, de még mindig sok feladata lenne a kultúrpolitikának. A különböző tévé- és rádióműsorok például továbbra is csak időszakosan foglalkoznak ezzel a témával - ilyen például a Fölszállott a páva - de nincsen olyan csatorna, ahol a fiatalok úgy tudnának hozzájutni információhoz, hogy valóban mai, izgalmas módon, hiteles emberek mutatják meg nekik a kultúrkincsünket.

Hogy tetszett az elkészített táska, milyen volt az alkotói folyama? Készítettem már korábban párnát, takarót, sőt, függönyt is rátétes technikával, és mindig nagyon tetszett, de bőrrel, műbőrrel ritkán dolgozom. Ez a táska így velem is új anyagot ismertetett meg, és meg is hozta a kedvem a folytatáshoz. Szintén nagyo tetszett, hogy bár van egy alap sablon, ami támpontot ad, mégis jól variálható a kedvenc színeinkkel, a ruhatárunkhoz illően.



hirdetés


Legnépszerűbb témák


hirdetés


hirdetés


EZT IS Ajánljuk












OTTHON DEKOR
NAPPALI KONYHA KERT GYEREKSZOBA
DIY
ÉKSZEREK KIEGÉSZÍTŐK RUHÁK BEAUTY
CSALÁD
GYEREKEKKEL GYEREKEKNEK
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
ELŐTTE-UTÁNA MENTSD MEG A FÖLDET!
EGÉSZSÉG GASZTRO
LEVESEK, ELŐÉTELEK FŐÉTELEK DESSZERTEK MENTES RECEPTEK
AMIGURUMI
ÖTLETEK TI KÜLDTÉTEK
INSPIRÁCIÓ
TAVASZ NYÁR ŐSZ TÉL TI KÜLDTÉTEK ÚJDONSÁGOK Sztárokkal alkottunk
ALKOTÓINK
Berky Alexandra Kubinyi Szilvia Kurdi Gabi Szebeni Gál Vera Vesztl Fanni Farkasvölgyi Orsi Rácz Anikó Sebestyén Éva Csorba Anita
WEBSHOP