hirdetés

Fizess elő
a magazinra!
Alkoss
velünk!

OTTHON DEKOR DIY CSALÁD ÚJRAHASZNOSÍTÁS EGÉSZSÉG GASZTRO AMIGURUMI INSPIRÁCIÓ ALKOTÓINK

Környezetbarát mosás - minden, amit tudni akarsz a természetes ruhatisztító szerekről

Egész nap ruhát hordunk, tehát a szövetek között maradt szermaradványok a bőrünkön keresztül szépen bekerülnek a szervezetünkbe.

A ruhák tisztán és frissen tartására a házi mosózselé is tökéletes: 10 dkg mosószappan lereszelve és 1,5 liter csapvízzel feloldva. Nem kell forralni a keveréket, elég csak alacsony lángon addig melegíteni, amíg a szappan feloldódik. Utána meg kell várni, hogy a keverék kihűljön. Szappanfajtától függően a keverék ahogy hűl, kocsonyás állagot vesz fel. Néha előfordul, hogy nem, ilyenkor sem kell kétségbeesni, a szer működni fog. A tartósításon se fájjon a fejünk: amennyi idő alatt ez a mennyiség akár egy egyszemélyes háztartásban is elfogy, nem szokott megromlani.

clothesline-804812_1280.jpg

Folteltávolítás

Persze  vannak olyan ruhák, melyek erősen szennyezettek vagy foltosak, erre a megoldást az öko-foltoldás két nagyágyúja, az epeszappan és a nátrium-perkarbonát nyújtja. Míg az epeszappan főleg a zsíros foltok eltávolításában bizonyít, addig a nátrium-perkarbonát egyéb elszíneződésekkel is jól elbánik. Ha az epeszappant használjuk, akkor mosás előtt dörzsöljük át vele a foltot, ha pedig a nátrium-perkarbonátot, akkor adjunk belőle a mosószeradagolóba – a szennyeződés mértékétől függően – fél-egy evőkanállal. Azért is érdemes kipróbálni, mert a boltokban kapható, oxigénes fehérítőknek is ez a vegyület az alapösszetevője. Ha 60 fok alatt használjuk, egy evőkanál citromsavat is adjunk mellé.

Patyolatos konyharuhák

Mosás szempontjából a legnagyobb kihívást a konyharuhák jelentik. Ha azt szeretnénk, hogy újból foltmentesek és vakítóan tiszták legyenek, főzzük ki őket nátrium-perkarbonáttal. Egy nagyobb lábasba tegyünk a szerből egy evőkanállal, tegyük bele a konyharuhákat annyi vízzel, amennyi ellepi őket. 30-40 perc alatt az anyagok visszanyerik régi színüket és a foltoktól is elbúcsúzhatunk. Ne lepődjünk meg, a főzésnél magas hab keletkezik majd. A partedlik, tetrapelenkák is megújulnak egy ilyen akciótól.

Vigyázzunk a kicsikre!

A divatos és környezetkímélő szerek nem csak a ruhán keresztül felszívódó vegyszerek miatt jelentenek veszélyt a szervezetünkre. A gyerekosztályokon elég gyakran találkoznak az orvosok mosókapszulákat nyelt picikkel. Hiszen ezek a termékek szépek, színesek, puhák, arra csábítják a piciket, hogy kézbe vegyék azokat, és sajnos a szájukba is teszik. Bármilyen mosószert is használunk, mindenképpen tegyük jól zárható, a kicsik által nem elérhető helyre.

Fokozatos zöldítés

Kis lépésekkel is haladhatsz az öko-mosás felé. Pár éve egy kutatás kimutatta, hogy mi, magyarok mindenből jó sokat használunk. Hatványozottan igaz ez a mosás esetében. Kevesen tartják be a mosószereken található útmutatást az adagolást illetően. Tehát már az is lehet a kezdő lépés a környezetünk védelme irányába, ha egy mosásnál annyi szer kerülne a gépbe, amennyit a gyártó javasol. Így nemcsak a pénztárcánk lesz  vastagabb, hanem a környezetet és szervezetünket is kevesebb kemikáliával terheljük. Ha még további szintet szeretnénk lépni, az ajánlott mosószeradag felét váltsuk ki mosószódával vagy szódabikarbónával. Mindkettő nagyon hatékonyan tisztít és oldja a foltokat. A mosószódát magában is ki lehet próbálni, de óvatosan kell bánni az adagolással. Itt is igaz a kevesebb több elve, mert ha túl sokat teszünk belőle, koptathatja a ruhákat. Használjunk annyit, amennyit a „hagyományos mosóporból” tennénk.soap-1209344_1280.jpg

Puha és illatos

Nálunk a férjem az egész öko-mosás ügyet elfogadta, nem kellett  trükközni vagy fokozatonkét átállni,  ám ragaszkodott hozzá, hogy legyen a ruháknak valami finom illata. Szerencsére erre is van több környezetbarát megoldás. Az egyik legegyszerűbb az ecet, a mosóparfüm és némi víz keveréke. Előre is elkészíthető, ha egy 1,5 literes flakont félig töltünk 10%-os ecettel, hozzáadunk két mokkáskanál mosóparfümöt és a flakon szájáig felöntjük sima csapvízzel. Összerázzuk és nagyjából fél decit teszünk minden mosás alkalmával az öblítő helyére. Ha valakit zavar az ecet szaga, használhat helyette citromsavat is. Elég egy teáskanálnyit feloldani fél deci vízzel, ehhez öt csepp mosóparfüm kell, és mehet is az adagolóba.

Kompromisszumok nélkül minden megoldható természetes és környezetbarát szerekkel, csak meg kell találni, mikor mit használjunk. Nálunk az egész család boldogan hordja a frissen illatozó, tiszta és teljesen természetesen kezelt ruhadarabokat. soap-nuts-4032858_1280.jpgMosódió

A mosódió környezetbarát, a természetben 100%-ban lebomló növény, "hatóanyaga" a diócskák héjában található saponin. Az allergiások és a különféle bőrbetegségekben (ekcéma, neurodermitis) szenvedők is választhatják, mert nem idéz elő bőrirritációt. A természet gondoskodik mindenről, amire szükségünk van: az indiai dióféle héját évszázadok óta használják mosáshoz, mert semmiféle adalékanyagot nem tartalmaz, viszont szappanos, olcsó és jól működik. 

Tegyünk 1 kis vászontasakba vagy régi zokniba 7-8 mosódióhéjat és a dobjuk a csomagot a ruhák közé. Futtassuk végig a mosási programot, a csomag mindvégig a mosógépben maradhat. 40 C fokon 3-szor, magasabb hőmérsékleten 2-szer felhasználható ugyanaz a csomag mosódió. 

 

Lelőhelyek:

  • Mosószappant drogériákban is találhatunk, próbáljunk meg teljesen natúr verziót használni. Kerüljük a mesterséges illatanyagokat.
  • Nátrium-perkarbonátot, mosószódát, citromsavat kaphatunk nagyobb öko-bio boltokban, illetve Budapesten az Azúr vegyszerboltban is kimérve, igen jó áron.
  • Mosóparfümöt, mosódiót szintén öko-bio boltokban, webshopokban keressünk.

A szöveg alapja Nagy Réka cikke  fotó:pixabay



hirdetés


Legnépszerűbb témák


hirdetés


MENTSD MEG A FÖLDET!


hirdetés


EZT IS Ajánljuk


TI KÜLDTÉTEK
Diy bevásárlószatyor










OTTHON DEKOR
NAPPALI KONYHA KERT GYEREKSZOBA
DIY
ÉKSZEREK KIEGÉSZÍTŐK RUHÁK BEAUTY
CSALÁD
GYEREKEKKEL GYEREKEKNEK
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
ELŐTTE-UTÁNA MENTSD MEG A FÖLDET!
EGÉSZSÉG GASZTRO
LEVESEK, ELŐÉTELEK FŐÉTELEK DESSZERTEK MENTES RECEPTEK
AMIGURUMI
ÖTLETEK TI KÜLDTÉTEK
INSPIRÁCIÓ
TAVASZ NYÁR ŐSZ TÉL TI KÜLDTÉTEK ÚJDONSÁGOK Sztárokkal alkottunk
ALKOTÓINK
Berky Alexandra Kubinyi Szilvia Kurdi Gabi Szebeni Gál Vera Vesztl Fanni Farkasvölgyi Orsi Rácz Anikó Sebestyén Éva Csorba Anita
WEBSHOP