hirdetés

Fizess elő
a magazinra!
Alkoss
velünk!

OTTHON DEKOR DIY CSALÁD ÚJRAHASZNOSÍTÁS EGÉSZSÉG GASZTRO AMIGURUMI INSPIRÁCIÓ ALKOTÓINK

ALKOTÓ NÉVJEGYE
Kurdi Gabi
Még több cikk »

Tanulj meg nemezelni: készíts velünk cuki gombácskákat

Megenni veszélyes, csodálni viszont szabad a pöttyös kalapú gombákat! Alkotónk egy bájos, nemezelt asztaldísszel várja az őszt, ami azoknak is tökéletes, akik még csak most ismerkednek a technikával.

Alapok a nemezelésről

A nemezelés nemcsak a magyarok, hanem az ázsiai és észak-európai népek körében is elterjedt technika, mellyel a nyers gyapjúból ruhaneműket, kabátokat, lakberendezési tárgyakat, játékokat készítenek. Előnye, hogy kényelmes, meleg, és puha tapintású anyaggá válik a feldolgozás során. A hagyományőrző, népies minták és formák mellett ma már modern szín- és formavilágú tárgyak is gazdagítják a palettát.

A hagyományos nemezeléskor a szappanos meleg víz hatására a gyapjú szerkezete átalakul, mert a szálak a nyomkodás során egymásba kapaszkodnak. Fontos, hogy a gyapjúszálakat merőlegesen tegyük egymásra, így lesz stabil szerkezetű a munkánk. A szappant a kezünkkel is felvihetjük, vagy készíthetünk szappanlevet. Ha a nemez összeállt, öblítsük ki hideg vízben, majd formára igazítva, árnyékos helyen szárítsuk.

A nemezelés egy újabb keletű formája a tűnemezelés. Ilyenkor apró szúrásokkal tömörítjük a száraz gyapjút egy speciális tű segítségével. A tű apró kampói lefelé tolják a szálakat, felfelé pedig könnyen kihúzható. Minél többször szurkálunk, annál tömörebb, stabilabb lesz a nemez. Fontos, hogy óvatosan bánjunk a tűvel: mivel nagyon hegyes, könnyen sérülést okozhat. Nagyon vékony is, ezért hamar eltörhet, ha nem merőlegesen szúrjuk az anyagba.

Erdei kaland

Hozzávalók • nagyméretű, gömbölyű kavics • szürke, nyers, piros és zöld gyapjú • nemezelőtű • szivacs

1. A kavicsot borítsd be szürke gyapjúból tépett fátyolszerű darabokkal, előbb hosszanti irányban, majd keresztben is. Locsold meg forró, szappanos vízzel és nyomkodd rá. Fektess keskeny, nyers színű gyapjúcsíkot a kavics oldalára egyenetlen vonalban, mintha erezet lenne. Óvatosan nyomkodd, simogasd a kavicsra a gyapjút, majd, ha megtapadt, a szappanos tenyeredbe véve gyúrd át óvatosan, időnként megvizezve. Ha kellően összetömörödött, öblítsd ki hideg vízzel és hagyd megszáradni.

2. A gombák tönkjéhez sodorj össze nyers színű gyapjút 4-5 cm hosszan és a szivacsra fektetve, apró tűszúrásokkal tömörítsd keményre. Egy keskenyebb gyapjúcsíkból készíts gallért a tönkre. A kalaphoz egy gyapjúgolyót tömöríts össze, majd egyik oldalról készíts mélyedést a tönknek. Készíts egy kisebbet és egy nagyobbat, tömörítsd őket a megfelelő méretre – a fotó segít az arányokban.

3. Borítsd a kalapot piros gyapjúval és szúrkodd rá a tűvel. Kevés nyers színű gyapjúból készíts rá pöttyöket
is. A tönköt szurkáld bele a kalapba. Óvatosan, nehogy a tű eltörjön, oldalirányú szúrásokkal szúrkodd a gombákat a kavicsra. Segít, ha egy csepp ragasztóval rögzíted. A gombák tövéhez nemezelj fűszálakat kevés zöld gyapjúból.

nemez01.jpg



hirdetés


Legnépszerűbb témák


hirdetés


hirdetés


EZT IS Ajánljuk












OTTHON DEKOR
NAPPALI KONYHA KERT GYEREKSZOBA
DIY
ÉKSZEREK KIEGÉSZÍTŐK RUHÁK BEAUTY
CSALÁD
GYEREKEKKEL GYEREKEKNEK
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
ELŐTTE-UTÁNA MENTSD MEG A FÖLDET!
EGÉSZSÉG GASZTRO
LEVESEK, ELŐÉTELEK FŐÉTELEK DESSZERTEK MENTES RECEPTEK
AMIGURUMI
ÖTLETEK TI KÜLDTÉTEK
INSPIRÁCIÓ
TAVASZ NYÁR ŐSZ TÉL TI KÜLDTÉTEK ÚJDONSÁGOK Sztárokkal alkottunk
ALKOTÓINK
Berky Alexandra Kubinyi Szilvia Kurdi Gabi Szebeni Gál Vera Vesztl Fanni Farkasvölgyi Orsi Rácz Anikó Sebestyén Éva Csorba Anita
WEBSHOP