hirdetés

Fizess elő
a magazinra!
Alkoss
velünk!

OTTHON DEKOR DIY CSALÁD ÚJRAHASZNOSÍTÁS EGÉSZSÉG GASZTRO AMIGURUMI INSPIRÁCIÓ ALKOTÓINK

14 napos kihívás: így lehetsz boldogabb

Egyszerű gyakorlatok segítségével felfedezheted a boldogabb kiadásodat – boldogságterápia következik, hogy más szemszögből lásd a világot.

1. NAP

Légy kedves, légy tudatos és légy jelen

Légy kedves

Néha mi vagyunk saját magunk legnagyobb ellenségei, például amikor az egész éjszakát tanulással töltjük, véres szemekkel a képernyőt bámulva majszoljuk el az ebédünket, vagy túlhajszoljuk magunkat, hogy mindenkinek a kedvében járjunk. A napod melyik pontján lehetnél kicsit kíméletesebb magadhoz? Az én napom azzal indul, hogy megiszok egy gyümölcslevet és beveszem a vitaminjaimat – számomra az egészség az első, minden más csak mögötte sorakozik. Ezenkívül kedves kis cetliket szoktam kiragasztani a lakásban, hogy jártamban-keltemben rájuk pillanthassak. Kis szeretetmorzsák ezek, mert számomra fontos emberek neveit tartalmazzák, és ha meglátom őket, lendületet adnak a napomnak.

Légy tudatos

Kik azok az emberek, illetve mik azok a dolgok vagy események, amelyek energiát szívnak el tőled? Figyeld meg a hangulatodat napközben. Igyekszel tudatosan távol tartani magad ezektől az elemektől, vagy épp ellenkezőleg? Nem jövök ki jól azokkal, akiknek fontosabb az, hogy igazuk legyen, mint az, hogy együttműködve megoldást találjunk egy problémára. Ahogy telik az idő, egyre világosabbá válik számomra: a boldogságomat úgy tudom megőrizni, ha nem foglalkozom az ilyen emberekkel – így békét és harmóniát teremthetek az életemben.

Légy jelen

Gyakran azon kapom magam, hogy már megint a jövőről ábrándozom vagy a múlton rágódom, de a csendes gondolkodás ereje segít megerősíteni a készségeimet és a képességeimet. A meditáció a reggeleim szerves része. Habár nem jógi módjára, keresztbe tett lábbal ülök a földön (jobban szeretem a szék kényelmét!), engedem magam sodródni az áramlással. Ahelyett, hogy irreális időkeretet állítanék fel, hagyom, hogy a testem és az elmém vezessen a gyakorlat közben – általában 10-30 perc szokott lenni. 

● A TE KIHÍVÁSOD 

Milyen hozzád passzoló „légy kedves”, „légy tudatos” és „légy jelen” rituálékat tudsz kitalálni? Írd le ezeket egy kis füzetbe.

2. NAP  

Légy kedves, légy tudatos és légy jelen

Tegnap befelé figyeltünk, ma pedig a boldogság kirakósának három másik darabkájára helyezzük a fókuszt: munka/karrier, más emberek az életünkben, illetve az otthonunk. Hogyan formálják, határozzák meg vagy akadályozzák mindennapi boldogságunkat ezek az elemek?

Kapcsolatok/más emberek

Gondolj a körülötted élő emberekre. Mely kapcsolataidat hanyagoltad el és miért? Én figyelek arra, hogy rendszeresen találkozzam azokkal, akiket szeretek, elhívjam valahová a barátaimat, és meglátogassam a családomat. Nem telik el úgy hét, hogy ne küldjek valakinek receptötletet vagy kedves, a hogyléte felől érdeklődő üzenetet, vagy ne ajánljak valakinek egy jó könyvet. 

● A TE KIHÍVÁSOD 

Töprengj el azon, mit tehetnél, hogy ápolhasd közeli barátságaidat.

Munka

Vedd górcső alá a jelenlegi életpályádat vagy munkádat. Mi ássa alá az erőd és a lelkesedésed a munkahelyeden? Korábban a reklámszakmában dolgoztam, és rá kellett jönnöm, hogy a cukrozott müzlik és az alkoholos üdítők eladása padlóra küldte minden lelkesedésemet. Kihívást állítottam magam elé, hogy megtaláljam, mi az, ami újra felélesztheti bennem a tüzet.

● A TE KIHÍVÁSOD 

Gondold végig, mi az, ami megakadályoz abban, hogy boldog legyél, és mit tehetnél ellene.

Otthon

Hogyan biztosítja számodra az otthonod a hátteret a harmonikus és boldog élethez, a munkádhoz? Mivel indítod a napot és hogyan búcsúzol tőle? Reggel egyből akcióba lendülsz? Este rögtön mély álomba zuhansz, vagy csak nehezen tudod kikapcsolni zakatoló elmédet?

● A TE KIHÍVÁSOD 

Mit tehetnél, hogy több törődéssel, nyugalommal köszönthesd és koronázhasd meg a napodat?

3. NAP

Bújj elő a csigaházadból

A sebezhetőség nem egy negatív dolog, hanem az élet része. Ha szeretnénk fejlődni, megújulni és előcsalogatni a jobbik formánkat, nem biztos, hogy egyedül menni fog. Miért esik olyan nehezünkre segítségért fordulni másokhoz, és hogyan gyűrhetjük le magunkban ezt az érzést?

Legtöbbször a félelem a hunyó. A félelem, hogy gyengének látszunk – hiszen senki sem szereti önként bevallani a hiányosságait –, a félelem, hogy visszautasítanak minket a legnagyobb kerékkötője annak, hogy segítséget kérjünk. Attól tartunk, túl nagy árat fizetünk érte feleslegesen, és félünk, hogy mások adósaivá válunk – ez amiatt van, mert egyensúlyra és egyenlőségre törekszünk. „Mibe fog az nekem kerülni, ha segítséget kérek?” „Mit kell majd vajon tennem érte cserébe, és egyáltalán, képes leszek kivitelezni azt?” 

Sok éven át tanultam ezt a leckét, igyekeztem győztesként kikerülni saját, belső kis csatáimból, amelyet öröklött betegségemmel, a sarlósejtes vérszegénységgel vívtam. Ha fájdalmas rohamom volt, próbáltam magam megküzdeni vele, mivel senkinek nem akartam a terhére lenni. Az egyetlen baj csak az volt, hogy ezzel éket vertem magam és a szeretteim közé, akik próbáltak segíteni, de én mindig becsaptam az orruk előtt az ajtót. A barátaim kerek perec kijelentették, hogy ez úgy éri őket, mint egy arcon csapás, és úgy érzik, nem igazán bízom meg bennük. Az ő szemszögükből nézve igazuk volt, mert habár nem tudták elmulasztani a fájdalmaimat, mégis ott voltak és szerettek volna tenni értem valamit… akár csak lemenni helyettem a boltba vagy megkönnyíteni a várakozást a rendelő ajtaja előtt. Megértettem, hogy az én boldogságom az ő boldogságuk is, és ha kizárom őket belőle, az se nekik, se nekem nem lesz jó.

● A TE KIHÍVÁSOD 

Hogyan állhatnál el a saját utadból, és láthatnád meg végre, mi mindent érhetsz el egy kis segítséggel?

autumn-g7356edb7e_1280.jpg

4. NAP

Bújj elő a csigaházadból

Tegnap különböző félelmekről beszélgettünk, amelyek megakadályoznak minket abban, hogy segítséget kérjünk másoktól. Az egyik legfontosabb képesség, amely révén egy csapásra jobbá tettem a saját életemet az volt, hogy megtanultam felismerni, milyen támogatásra van szükségem, és levetkőztem vonakodásomat, hogy nem merek segítséget kérni. Ha tudod, hol kéne egy kis segítség, az simábbá teheti a boldogabb élet felé vezető utat. 
 
1. lépés: A szükség felismerése – milyen segítségre lenne szükséged?

* Mik a tények/részletek…

* Milyen megoldást szeretnél…

* Milyen támogatás vagy csapatmunka segíthetne neked…

2. lépés: Tisztázd a legfontosabb kérdéseket – mit, kitől, hogyan, mikor és hol:

* Amihez most segítséget kérek:

* Hozzá(juk) fordulnék:

* Így segíthetnek:

* Ekkorra kellene meglennie:

* Itt:

3. lépés: A segítség, mint ajándék elfogadása, nyitottság a dolgok befogadására. Egy olyan társadalomban, amely arra nevel minket, hogy legyünk függetlenek, elérhetetlenek és álljunk meg a saját lábunkon, könnyen elfelejtjük, hogyan fogadjuk szívesen a segítséget és hogyan fejezzük ki a hálánkat. Hogyan kérhetnél ma segítséget?

● A TE KIHÍVÁSOD 

Kövesd a három lépést, hogy felismerd, miféle segítségre van szükséges ahhoz, hogy boldogabb legyél. Figyeld meg, mennyi minden érhetsz el, ha kibújsz a csigaházadból!

5. NAP

Engedd el

A három dolog, amit a leggyakrabban le kell vetkőznie az embernek, ha szeretne boldogabb lenni és mentálisan is jobban érezni magát: a düh és keserűség; frusztráció és elvárások magunkkal és másokkal szemben; illetve a múltbéli kapcsolatok. Mondok egy példát. Az, ha valaki előrefurakodott a sorban, rettenetesen bosszantott, de megtanultam, hogyan zabolázzam meg a frusztrációmat és mérgelődésemet más emberek viselkedése miatt, illetve az elvárásaimat azzal kapcsolatban, hogy mi helyes és mi nem. Ez az egyszerű gyakorlat vezetett el ide:

1. Vedd tudomásul az adott tevékenységet („az az alak ott előretolakodott a sorban…”).

2. Figyeld meg, miben reménykedsz az adott pillanatban („fáradt vagyok, és szeretnék végre hazaérni egy hosszú munkanap után”).

3. Realizáld, hogy milyen elvárásaid vannak aktuálisan, és miként adtak táptalajt a haragodnak vagy más érzelmeidnek („elvárom az emberektől, hogy betartsák a szabályokat”, „nem gondoltam, hogy ilyen hosszú lesz a sor”).

4. Szabadulj meg az elvárásaidtól („majdcsak sorra kerülök egyszer, semmi para”). Ezáltal teljesen el tudod fogadni a jelent, bármilyen helyzetet is szüljön, és kiengedheted a gyeplőt a kezedből.

● A TE KIHÍVÁSOD 

Próbáld ki még ma ezt a gyakorlatot, hogy búcsút ints pillanatnyi mérgelődésednek, frusztrációdnak, vagy az elvárásaidnak, amelyek megnehezítik a helyzetedet.

woman-g7edc02893_1280.jpg

6. NAP

Engedd el

Az ügyfeleimet arra bátorítom, hogy engedjék el azt, ami nem viszi őket előrébb, mivel az stresszhez és az alábbiakhoz vezethet:

* kognitív tünetek, például memóriazavarok, idegesség vagy folytonos „agyalás”

* érzelmi tünetek, például befeszülés, „szakadék szélén táncolás”, magány vagy elszigeteltség

* fizikai tünetek, például fejfájás, hátfájás vagy izomhúzódás 

* viselkedésben megnyilvánuló tünetek, például étvágytalanság vagy falás, fogcsikorgatás, állkapocs-összeszorítás, vagy bizonyos tevékenységek túlzásba vitele (például dohányzás, testedzés, vásárlás).

Amikor határidő lebeg előttem vagy aggódom egy beszélgetés miatt, érzem a feszültséget a vállamban és az egész hátamban. Azért, hogy helyrerázódjak, egy percre behunyom a szememet és végigszkennelem a testemet, a légzésemre összpontosítok. Ezzel a gyakorlattal megtalálhatom testemnek azon részét, ahová a stressz befészkelte magát, és szabadjára engedhetem. 

1. Ülj le kényelmesen egy székre, hunyd be a szemed, és tudatosítsd magadban az ülőhelyzetedet. 

2. Próbáld kihúzni magad, legyen erő a tartásodban, közben pedig lazítsd el a gerincoszlopod melletti izmokat. Belégzéskor „lélegezz a gerincedbe”, fókuszálj erre a vonalra, és képzeld el, mintha egyre hosszabbodna felfelé.

3. Kilégzéskor érezd, ahogy megszabadulsz a feszültségtől, a stressztől és az aggodalmaktól.

4. Figyeld az elméd reakcióját. Vedd észre, de hagyd átsuhanni magadon a felszínre törő bíráló, kritikus gondolatokat.

5. Lelki szemeiddel vizsgáld végig a testedet a lábujjaidtól a fejed búbjáig, folytasd a tudatos légzést, és lélegezz energiát minden porcikádba, illetve engedj ki minden stresszt és feszültséget.

● A TE KIHÍVÁSOD 

Próbáld ki ezt a testszkennelő gyakorlatot, akkor is, ha nem vagy különösebben feszült. Ha begyakorlod, amíg nyugodt vagy, hatékonyabban alkalmazhatod később a stresszes időkben. 

7. NAP

Légy hálás

Minden reggel felkelés után hálát rebegek valamiért! A lefekvés előtti rituálém egy kicsit más. Miközben alváshoz készülődöm, felteszem magamban a következő kérdéseket:

* Mi volt rám ma ösztönző hatással és mennyire lehetek hálás érte?

* Mire vagyok ma a legbüszkébb?

* Mi iránt vagyok elkötelezett most?

* Kiket szeretek, és hogy fejezhetem ki ezt feléjük holnap?

● A TE KIHÍVÁSOD 

Alakíts ki egy lefekvés előtti hálaadó rituálét, ami beválik nálad. Instant megoldásként használhatod a fenti kérdéseket is, vagy tarthatsz egy kis füzetet vagy naplót az ágyad mellett, és minden este felírhatsz három dolgot (legyen az bármilyen apróság is), amiért hálás lehetsz.

A cikk még nem ért véget. A folytatáshoz lapozz!
következő oldal »



hirdetés


Legnépszerűbb témák


hirdetés


hirdetés


EZT IS Ajánljuk












OTTHON DEKOR
NAPPALI KONYHA KERT GYEREKSZOBA
DIY
ÉKSZEREK KIEGÉSZÍTŐK RUHÁK BEAUTY
CSALÁD
GYEREKEKKEL GYEREKEKNEK
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
ELŐTTE-UTÁNA MENTSD MEG A FÖLDET!
EGÉSZSÉG GASZTRO
LEVESEK, ELŐÉTELEK FŐÉTELEK DESSZERTEK MENTES RECEPTEK
AMIGURUMI
ÖTLETEK TI KÜLDTÉTEK
INSPIRÁCIÓ
TAVASZ NYÁR ŐSZ TÉL TI KÜLDTÉTEK ÚJDONSÁGOK Sztárokkal alkottunk
ALKOTÓINK
Berky Alexandra Kubinyi Szilvia Kurdi Gabi Szebeni Gál Vera Vesztl Fanni Farkasvölgyi Orsi Rácz Anikó Sebestyén Éva Csorba Anita
WEBSHOP